12-те предразсъдъка за парите от Грант Кардон. Част 2

7. Ден – лев.

Работната сила в света търгува с време срещу пари ежедневно. Няма значение дали взимаш 2 долара на час или 50 – във всеки случай продаваш времето си, а разполагаш с толкова богат ресурс от него. Богатите хора разменят парите си за време, защото съзнават ценността му. В нежеланието си да търгува с пари, обикновеният човек вярва, че единственият начин да печели повече е да работи повече часове. Големите пари изискват да се мисли за тях без оглед на времето – мислете мащабно.

FreeGreatPicture.com-9944-time-is-money

8. Парите са коренът на злото

Истинската фраза е “любовта към парите е коренът на злото”. Отново употребявана неправилно, фразата води до погрешното разбиране, че парите са ‘зли’ сами по себе си. Да бъдеш богат е правилно, не е грешно. В една лекция Бил Гейтс казва “Ако си се родил беден, вината не е твоя, но ако останеш беден, вината е твоя.”

Вярвам, че ако нещо е ‘зло’, то това е да не мога да се погрижа за семейството си, да финансирам църквата си, да пътувам, да развивам бизнеса си и да следвам мечтите си.

9. Спестената стотинка е заслужена стотинка

Ако вярвате в това никога няма да постигнете финансова независимост. Спестената стотинка е все пак стотинка и ако прекарате живота си, мислейки за стотинки, никога няма да изградите финансова независимост. Спестяването само по себе си не е лошо, но повечето хора са толкова вглъбени в него, че никога не постигат напредък по отношение на средствата си. Само от спестяване не са забогатява – остарява се.

10. Парите не могат да купят щастие

Grant-Cardone-Achieving-Massive-Success

Никога не съм срещал богат човек, който се опитва да бъде щастлив, докато се опитва да стане богат –едните и другите нямат нищо общо. През целия ми живот търсенето на щастието не е било цел за мен. Търсел съм живот, изпълнен със смисъл, в който съм свободен да правя това, което искам и което обичам.

Познавам и щастливи, и нещастни хора. Жена ми, например, е най-щастливият човек, когото познавам, и е щастлива без значение колко пари има. Уверявам ви обаче, че все пак й допада свободата да харчи пари без да се тревожи през цялото време. Парите няма да ви направят щастливи или нещастни, те са просто пари.

11. Давам пени, за да разбера какво мислиш

how-to-develop-ideas-that-will-disrupt-your-industry-0e80505713

Това е такъв тип изказване, безотговорно подхвърляна идея, което показва колко малко хората ценят времето и парите си. Имам четири компании. Всички те стартираха от идеи, последвани от действия. Човекът, създал велкрото, или основателят на Старбъкс, Тед Търнър от CNN, Хенри Форд и много други са започнали с идея и не са я разменили срещу жълти стотинки. Откажете се от мисленето за стотинки и спрете да принизявате идеите си. Възможностите ви са ограничени само от вашите мисли, идеи и действия.

12. Богатите хора са егоисти

За да бъда честен, понякога съм бил егоист в живота си, с идеята никога да не ми се налага да завися от някого финансово. Баща ми почина, когато бях на 10 и остави майка ми с точно толкова пари, че да не остави трите си деца гладни, необлечени и необразовани. За да се погрижи за нас, тя трябваше да бъде поне малко егоист.

Изисква се малко егоизъм и самочувствие, за да се даде приоритет на грижата за себе си и постигането на финансова независимост, така че да не бъдеш в тежест на другите. Ако не мислиш достатъчно за собствените си финанси, как ще взимаш трудните решения и необходими избори за семейството, децата, общността и бъдещето си?

По-добре е да бъдете малко егоистични, преди да имате какво да споделите – без значение дали това е възможност, пари или мъдрост. Омръзна ми хората да казват “ако имах неговите пари, щях да помагам на толкова много хора”, но самите те да не могат да помогнат на когото и да било финансово, защото никога не са се фокусирали върху собствените си пари и следователно прекарват живота си в приказки какво биха направили, а не какво могат да направят.

Истината е, че ако вече си богат, трябва да вдигнеш нивото и да започнеш да мислиш като мултимилионер. Ако не си, може би е време да промениш начина, по който възприемаш парите.

Успелият човек винаги ще ви каже, че всеки може да стане богат. Откажете се от предразсъдъците за парите и настройте семейството и приятелите си на същата вълна – не забравяйте, че сте заобиколени от ограничено мислене – над 80% от хората живеят от заплата до заплата – изглежда, че голяма част от хората разполагат с погрешна информация.

Прочетете: 12-те предразсъдъка за парите от Грант Кардон. Част 1

12-те предразсъдъка за парите от Грант Кардон. Част 1

Повечето от нас произхождат от средната класа и през целия си съзнателен живот продължават да бъдат преследвани от идеите, мислите и действията, характерни за този сегмент от обществото. Ако произхождате от семейство като моето, в което големите намерения на родителите ми дадоха резултат в сравнително ограничена финансова свобода, има голям шанс вие все още да сте заклещени в някои от тези мисловни финансови капани, които продължават да ви ограничават. Никой не може да отрече, че богатият човек мисли и действа различно по отношение на парите, богатството, финансите и инвестициите. Ето някои от най-често срещаните предразсъдъци.

grantcardone

1. Искам да имам толкова, колкото да се чувствам комфортно.

В ядрото на средната класа лежи идеята, че може да бъде открита някаква зона на комфорт, която се превръща в компромисен вариант по пътя към постигането на каквато и да е финансова независимост. Значителен брой хора спестяват малко пари за пенсиониране и при достигане на съответната възраст по-голямата част от тях нямат достатъчно средства да се издържат при свиване на икономиката.

2. Трябва да правя пари

Всъщност да се “правят” пари е противозаконно – това е работа на правителството, което през последното десетилетие проявява все по-голяма готовност да пуска в обръщение неоправдани количества от този ресурс. Тази идея, че трябва да правим пари, за да ги имаме, ни ограничава в схващането, че трябва да търгуваме с времето си за пари. Откажете се от идеята за правене на пари и мислете по-скоро за събирането им. Когато търгуваш с нещо, което има стойност, ще получиш и по-голяма отплата.

3. Повече не означава по-добре

key for Success

Грешка. Повече не само е по-добре, но е и повод за гордост. Откажете се от мисленето в малки мащаби. Най-добрите компании в света са големите компании – да останеш малък отнема дори повече енергия. Говоря за това в Правилото 10Х – бъди десет пъти по-голям от това, което смяташ за нужно. По-забавно е, а и дава по-добър шанс за успех.

През последния месец интервюирах над 50 много успешни предприемачи, които управляват компании на стойност между 1 и 100 милиона долара, започнали от нищото. Почти всеки един от тях сподели, че най-голямото им съжаление, е че не са мислили по-мащабно от самото начало.

4. Повече пари, повече проблеми

Това е просто идеята, с която бедните хора оправдават липсата си на финансова независимост. Ако повече пари означава повече проблеми, тогава дайте проблемите насам, защото опитах да бъда беден и това беше много повече от проблем. Спрете да се опитвате да представите богатството като нещо грозно – просто не е.

Истината е, че колкото повече пари имаш, толкова повече контрол върху живота си и възможност за избор ти дават те. Мястото в първа класа не гарантира, че до вас няма да седне някой пиян. Да си купиш собствен самолет донякъде решава този проблем – ти определяш кой се качва в него, но пък тогава трябва да наемеш пилот, втори пилот, механик, да плащаш за гориво… Да имаш повече пари не означава повече проблеми, просто проблемите са от друго естество.

5. За да правиш пари трябва да имаш пари

Реално, повече от две трети от всички милионери са първо поколение милионери. Те са първите в своя род, които създават богатството, а не са го наследили. Тоест, обикновени хора са забогатели, защото са имали смелостта да последват идеите си. Фразата “за да правиш пари трябва да имаш пари” е напълно невярна. Да, трябват пари, за да правиш още повече пари – ако в по-късен етап от живота си богатите хора използват парите си, за да трупат богатство, то в началото са нужни само кураж и упоритост. Това схващане, че първо необходимо условие е да имаш пари, те превръща в жертва без изход. Аз започнах от нулата, всъщност имах дори дълг. На 25 години бях разорен, на 35 вече бях в позиция да не бъда разорен никога повече.

6. Парите не растат по дърветата.

1369881993_money-tree-small

Човекът, който често употребява тази фраза предпоставя, че парите са ограничено, оскъдно количество. Има около $134,000,000,000,000 (трилиона) на планетата, по-голямата част от които са просто числени стойности в банкови сметки, инвестиционни влогове и други подобни. Единственият лимит на парите на тази планета е съзнанието на онези, които ги нямат.

Очаквайте продължението в част втора…

Прочетете: Как да мотивирате служителите си след празниците? Част 2

Как да мотивирате служителите си след празниците? Част 2

Продължаваме темата за възможните решенията на проблема с липсата на мотивация на служителите след празничните дни, която Ви представихме в предишното ни издание.

Поставете постижими цели

attainable_goal_setting

По време на предпразничните дни целта на Вашите служители може да бъде само една, а именно да издържат до момента, в който удари часовникът и оповести началото на почивните дни. Но когато празниците са приключили и Вашите служители са отново в офиса, изглежда сякаш протакат всяка една своя задача. Това е така, защото вече липсва факторът на очакване на нещо вълнуващо, което да ги мотивира. Това е времето, в което мениджърът трябва да се намеси и отново да върне този фактор в съзнанието на своите служители. Чудесен начин за постигане на това е чрез поставянето постижими цели. Служителите Ви трябва отново да усетят колко е приятно да приключат с една задача или дори с цял куп такива. Дори екипът Ви да работи върху мащабен проект, разделете задачите на по-малки отделни части. Така всяка една от тях, ще е по-лесно постижима и служителите Ви няма да бъдат стресирани от факта, че трябва да се справят с цял един проект наведнъж.

Осигурете инструменти за успех

print5

Следваканционният период може да бъде чудесно време, за да демонстрирате интерес и загриженост към Вашите служители. Ако служители Ви са възпрепятствани по някакъв начин от това ефективно да изпълняват задълженията си, то със сигурност процесът по навлизане обратно в работния процес, ще бъде труден. Нека бъдем честни, никой не обича принтер, който спира да работи без причина или компютър, който се рестартира без предупреждение. Използвайте шанса с началото на работните дни да се поинтересувате от проблемите, които служителите Ви може да имат в офиса. Те ще оценят вниманието и загрижеността Ви и е по-вероятно това да ги сближи, както с Вас, така и с компанията.

Здравословна конкуренция

Здравословната конкуренция е един чудесен начин да се даде бърз старт на връщането на служителите към работата. Споделянето на примери за успехи на колеги на работното място може да мотивира другите членове на екипа да се ангажират повече с тези хора, защото те също искат тяхната работа да бъде поставяна за пример. Конкуренцията създава усещане за другарство, което е изключително важно за изграждане на ангажираност на служителите към компанията.

Изразете своята признателност

how_to_get_recognition_at_work

Неформалните разговори с отделните членове на екипа са чудесен инструмент за демонстриране на признателност за добре свършената работа. Питайте, но по-важно искрено слушайте какви са проблемите и идеите на Вашите служители. Служителите Ви, ще се зарадват да получат внимание не само от Вас, но и от своите колеги. Фирмено парти с церемония по награждаване на най-заслужилите служители през изминалата година е чудесен начин те да получат признателност от Вас и от целия екип.

Най-важното е активно да изразявате Вашата признателност. Ако служителите Ви разпозават, че Вие осъзнавате и цените техния принос за успеха на компанията, то това ги кара да се чувстват добре за работата, която вършат и е много вероятно да продължат да я изпълняват със същата възходяща траектория и в бъдеще.

Прочетете: Как да мотивирате служителите си след празниците? Част 1

Как да мотивирате служителите си след празниците? Част 1

Тази година за радост на много хора националният празник 3-ти март се падна във Вторник, което означаваше, че ще можем да се насладим на 4 почивни дни. Едно от най-хубавите неща по време на празниците е възможността да прекарате повече време с важните за Вас хора. В офиса пък това е шанс да се опознаете с колегите, чрез социални сбирки и партита.

Почивните дни са много важни за продуктивността на един човек на работното му място. Те дават възможност физически и психически да се презаредите с енергия, да се откъснете от ежедневните задачи и да се върнете на работа свежи и отпочинали. Връщането обратно към работата и мотивирането на служителите след почивните дни обаче, може да се окаже трудна задача. В това издание сме Ви подготвили няколко съвета, които могат да Ви бъдат полезни в това начинание.

Пренесете празничното настроение в офиса

bel-parco-five-business-persons-lunch

След почивните дни Вашите служителите може да се чувстват демотивирани и с нежелание да се връщат към работната среда. Но само защото празниците са приключили не означава, че не може да пренесете празничното настроение и в офиса. Чудесен начин да постигнете това е да организирате социално събиране за Вашите служите. Това може да бъде общ обяд в близкото заведение, излизане за по питие след работа или дори целодневен излет извън града. Каквото и да изберете уверете се, че е нещо, което повечето Ви служите ще харесат. Това ще им покаже забавната страна на работата, ще приповдигне настроението и те, ще идват на работа с желание и удоволствие.

Плавен преход

spreadsheets

За много хора връщането към стандартния работен ден от 09:00 до 17:00 може да бъде трудно. Като мениджъри, Вие можете да спомогнете за улесняването на този преход. Един от най-ефективните начини да постигнете това е да бъдете гъвкави. Предоставете на служители си повече време, за да навлязат в ритъма на работа. В първите няколко седмици след почивните дни например, позволете на Вашите служители да си тръгват по-рано от работа или дори им дайте възможност веднъж седмично да работят от вкъщи. Един ден повече далеч от бюрото в офиса може да бъде точно от каквото се нуждаят, за да имат енергията и нагласата да навлязат обратно в работната обстановка. Използвайте тези първи няколко седмици, за да преустановите целите и приоритети си в екипа. Това, ще даде на служители Ви нещо ново и вълнуващо, към което да се стремят и ще ги ангажира за идващите месеци напред. Тези действия, ще демонстрират разбиране и съпричастност, а това са много ефективни похвати за мотивация.

Излезте навън

Особено през зимните месеци хората са принудени да прекарват повече време на закрито, било то вкъщи или в офиса. Това може да доведе до умора, промяна на модела на спане и дори депресия. Мероприятията навън са чудесен начин да помогнете на своите да служители да се справят с това, както и да ги мотивирате и енергизирате. Подобни мероприятия могат да бъдат излети сред природата или тиймбилдинг приключения. Така Вашите служители, ще се завърнат на работното място позитивни и презаредени с енергия, готови да се справят с всеки проблем. Не на последно място, чрез физически упражнения се освобождава ендорфин, който ще направи служители Ви по-щастливи и по-продуктивни.

Разпознавайте и възнаграждавайте успеха

iStock_000026113992Small-e1392946243902

Отпразнуването на малки победи е един от най-ефективните инструменти за повишаването на креативността и мотивацията.   Компанията Recognize Every Day е установила, че организациите, които се радват на най-голям успех, ангажираност на служителите и удовлетвореност от работата са тези, които отбелязват постиженията на своите служители над 10 пъти годишно. Ако искате да активизирате своите служители и те да се представят на най-високо ниво, разпознавайте успехите им и ги възнаграждавайте. Това веднага повишава морала и спомага за повишаването на продуктивността, като това създава предпоставки служителят да продължава това си поведение в бъдеще.

Очаквайте продължението в част втора…

Прочетете: Над 60 шпиони се дипломираха в Стара Загора

Над 60 шпиони се дипломираха в Стара Загора

Този месец имахме удоволствието отново да проведем тиймбилдинг приключение на тема „Академия за шпиони”. Дестинацията бе Стара Загора, в района на старозагорските минерални бани. Много приятно и закътано из горите място, предразполагащо за отдих и почивка. Там нашият екип събра и се забавлява заедно с мениджъри и служители на една от най-големите кредитни компании у нас. Участниците бяха извадени от рутинната им работна среда и поставени в ролята на „Агент 007”, като истински шпиони, каквито сме свикнали да гледаме само по филмите.

IMG_4662branded

Денят започна чудесно с прекрасно слънчево време, давайки възможност за много тиймбилдинг игри на открито, от което се възползвахме максимално. Въпреки ранния час и тежката предходна вечер, точни като истински шпиони, всички участници бяха готови навреме за действие. Ентусиазирани и усмихнати, те очакваха своите задачи. Групата бе над 60 човека, което неминуемо направи задачите много забавни. Всички имаха различни идеи за преодоляването им и бяха изключително активни.

Участниците бяха разделени на 6 отбора, като всеки имаше различна задача в даден момент от играта. Още в самото начало отборите се сблъскаха с многообразието от предизвикателства, които един шпионин трябва може да преодолее. Разшифроване на кодове, разбиване на сейфове, намиране на координати, сръчност, досетливост и работа в екип бяха само част от уменията, които нашите шпиони много бързо трябваше да усвоят. Не всички се познаваха добре, но с течението на играта всички се ентусиазириха да помогнат на своя отбор да спечели. Чрез динамичните отборни предизвикателства (било то физически или логически), които бяхме подготвили, екипите се сплотиха и заработиха като едно цяло, устремени към победата.

IMG_4550branded

В крайна сметка организатори и участници в тиймбилдинга се забавлявахме заедно, а и понаучихме какво е да си в обувките на „Агент 007”. Напълно заслужено, ще отбележим, че всички се справиха много добре и успешно преминаха нашата тиймбилдинг програма, „Академия за шпиони”. Благодарение на опита и желанието на целия екип на Амейз, както винаги успяхме да предложим едно прекрасно и ползотворно тиймбилдинг приключение.

IMG_4455branded

Прочетете: Защо тиймбилдингът е важен за постигането на успех?

Защо тиймбилдингът е важен за постигането на успех?

Както служители, така и собственици на бизнес, често си задават въпроса: Защо тиймбилдингът е важен и как помага за развитието и успеха на една организация?

Когато една организация цели да изгради успешна корпоративна култура за работа в екип, едни от най-важните неща, които трябва да се установят, са доверие между колегите и чувството за обща цел. Този процес започва чрез ефективна комуникация и признателност на силните страни на съотборниците в екипа.

building-a-team

Отборните игри и тиймбилдинг мероприятия, са доказано един от най-ефективните пътища към постигане баланс и продуктивна работна среда и могат да се окажат важна крачка към успеха. Намаляване на стреса, подобряване на отношенията с колегите и работата в екип към постигането на обща цел са само някои от уникалните качества, които тиймбилдинг приключенията предлагат. Не на последно място, тииймбилдинг предизвикателствата са много забавни, запомнящи се и изключително ефективни за бързото подобряване на чувството за доверие и признателност в един екип. Те създават връзки, развиват лидерски умения и най-вече предлагат огромна възвращаемост на инвестицията.

Corporate-Team-building-Events

Единствено сухата теория в класната стая не е достатъчна за един екип да достигне своя пълен потенциал. Тя е много важна основа, върху която трябва да се стъпи, но ние смятаме, че за да се развият максимално, хората трябва да излязат навън и практически да тестват своите възможности. Нашите тиймбилдинг събития предлагат уникална комбинация от интерактивни игри и забавления в комбинация с въздействащи обучителни сесии, специфично подготвени по изисквания на клиента. Ще си тръгнете енергизирани и засмени, и най-важното ще можете веднага да приложите наученото и да спомогнете за подобряването на продуктивността и културата във Вашата организация.

6

Тиймбилдингът е важен, защото успехът започва със споделени виждания и култура за работа в екип.

Прочетете: На лов за легенди из красотите на България