12-те предразсъдъка за парите от Грант Кардон. Част 1

Повечето от нас произхождат от средната класа и през целия си съзнателен живот продължават да бъдат преследвани от идеите, мислите и действията, характерни за този сегмент от обществото. Ако произхождате от семейство като моето, в което големите намерения на родителите ми дадоха резултат в сравнително ограничена финансова свобода, има голям шанс вие все още да сте заклещени в някои от тези мисловни финансови капани, които продължават да ви ограничават. Никой не може да отрече, че богатият човек мисли и действа различно по отношение на парите, богатството, финансите и инвестициите. Ето някои от най-често срещаните предразсъдъци.

grantcardone

1. Искам да имам толкова, колкото да се чувствам комфортно.

В ядрото на средната класа лежи идеята, че може да бъде открита някаква зона на комфорт, която се превръща в компромисен вариант по пътя към постигането на каквато и да е финансова независимост. Значителен брой хора спестяват малко пари за пенсиониране и при достигане на съответната възраст по-голямата част от тях нямат достатъчно средства да се издържат при свиване на икономиката.

2. Трябва да правя пари

Всъщност да се “правят” пари е противозаконно – това е работа на правителството, което през последното десетилетие проявява все по-голяма готовност да пуска в обръщение неоправдани количества от този ресурс. Тази идея, че трябва да правим пари, за да ги имаме, ни ограничава в схващането, че трябва да търгуваме с времето си за пари. Откажете се от идеята за правене на пари и мислете по-скоро за събирането им. Когато търгуваш с нещо, което има стойност, ще получиш и по-голяма отплата.

3. Повече не означава по-добре

key for Success

Грешка. Повече не само е по-добре, но е и повод за гордост. Откажете се от мисленето в малки мащаби. Най-добрите компании в света са големите компании – да останеш малък отнема дори повече енергия. Говоря за това в Правилото 10Х – бъди десет пъти по-голям от това, което смяташ за нужно. По-забавно е, а и дава по-добър шанс за успех.

През последния месец интервюирах над 50 много успешни предприемачи, които управляват компании на стойност между 1 и 100 милиона долара, започнали от нищото. Почти всеки един от тях сподели, че най-голямото им съжаление, е че не са мислили по-мащабно от самото начало.

4. Повече пари, повече проблеми

Това е просто идеята, с която бедните хора оправдават липсата си на финансова независимост. Ако повече пари означава повече проблеми, тогава дайте проблемите насам, защото опитах да бъда беден и това беше много повече от проблем. Спрете да се опитвате да представите богатството като нещо грозно – просто не е.

Истината е, че колкото повече пари имаш, толкова повече контрол върху живота си и възможност за избор ти дават те. Мястото в първа класа не гарантира, че до вас няма да седне някой пиян. Да си купиш собствен самолет донякъде решава този проблем – ти определяш кой се качва в него, но пък тогава трябва да наемеш пилот, втори пилот, механик, да плащаш за гориво… Да имаш повече пари не означава повече проблеми, просто проблемите са от друго естество.

5. За да правиш пари трябва да имаш пари

Реално, повече от две трети от всички милионери са първо поколение милионери. Те са първите в своя род, които създават богатството, а не са го наследили. Тоест, обикновени хора са забогатели, защото са имали смелостта да последват идеите си. Фразата “за да правиш пари трябва да имаш пари” е напълно невярна. Да, трябват пари, за да правиш още повече пари – ако в по-късен етап от живота си богатите хора използват парите си, за да трупат богатство, то в началото са нужни само кураж и упоритост. Това схващане, че първо необходимо условие е да имаш пари, те превръща в жертва без изход. Аз започнах от нулата, всъщност имах дори дълг. На 25 години бях разорен, на 35 вече бях в позиция да не бъда разорен никога повече.

6. Парите не растат по дърветата.

1369881993_money-tree-small

Човекът, който често употребява тази фраза предпоставя, че парите са ограничено, оскъдно количество. Има около $134,000,000,000,000 (трилиона) на планетата, по-голямата част от които са просто числени стойности в банкови сметки, инвестиционни влогове и други подобни. Единственият лимит на парите на тази планета е съзнанието на онези, които ги нямат.

Очаквайте продължението в част втора…

Прочетете: Как да мотивирате служителите си след празниците? Част 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>