За Тийм Билдинг-а и трите типа мениджъри

Или кога един тийм билдинг е табу, кога е само измиване на ръцете и кога е наистина добра инвестиция?
Всеки, който някога се е интересувал от мотивация на работното място и изграждане на лоялност трябва да е чувал за експеримента от Хоуторн (Hawthorne). Но и да не сте чували, сега ще прочетете. През вече далечните ни 1924–1932 години, учени били наети да тестват дали ще се повиши производителноста на работниците в оргомен цех за електрически елементи, ако се подобри осветлението. Учените дошли на място в цеха, изучили проблема, измерили количеството светлина и се допитали до служителите относно проблема. След проучването, осветлението било подобрено. Последвалият анализ на резултатите показал, че продуктивността се е повишила с цели 17%. Доволни, учените били готови да си стягат багажа. След около седмица осветлението било по грешка изключено за два поредни дни. Учените били шокирани да измерят… 5% допълнително увеличение на продуктивността на работниците! Тогава осъзнали, че не толкова подобрените условия на труд, колкото вниманието към хората, загрижеността и желанието за промяна са повишили продуктивността. А изгасянето на новото осветление е предизвикало очакване за още внимание, което допълнително е изиграло своята роля.

В днешно време вече не е достатъчно да попитаме колегите си дали им е достатъчно светло за да повдигнем производителността на екипа с близо 20%. Както се развиват технологиите, така се развиват и хората – старите методи остаряват бързо, с добрите практики се свиква лесно и всичко ново и добро става даденост и ежедневие за отрицателно време. И тогава идва моментът, в който трябва да се въведе нещо ново. Но за да бъде това възможно, е нужен правилният тип мениджър.

 

Има не малко мениджъри, които смятат, че тийм билдинг инициативите са загуба на време и ресурси. Парите, които ще се платят за един ден игри и смях в работно време, могат да се вложат в по-икономични лазерни принтери или още рекламни брошури. Но тези мениджъри не осъзнават, че купеният принтер ще пести хартия и ток не толкова заради модерната технология, а защото човекът, който го ползва няма да има стимул да печата тези брошури, ако не е напълно наложително.

Инвестицията в хората се избягва понякога, защото не може да се измери в пари. Щастието на хората и удовлетвореността нямат място в тримесечите и годишните бюджети. “Ако не можеш да го пипнеш, значи не е важно” е все още актуална за някои случаи фраза. Но човек трябва да мисли по-мащабно, отколкото го ограничават кутийките в Excel. Какво може да промени един мотивиран служител? Може да остави клиентите по-доволни, да свърши повече от нужния минимум, да споделя повече ценна обратна връзка, да влага повече усилия и много други. Всичко това прераства в повторни покупки, нови препоръки, по-добър имидж и следователно повече измерими резултати.

Следващият вид управители са мениджърите, които приемат тийм билдинг-а като концепция, но също не виждат много смисъл от него. Правят го най-вече, защото има натиск отгоре или имат бюджет за развитието на персонала и това е една от опциите и искат да се покажат пред шефовете като загрижени и активни. Но когато един мениджър има подобни подбуди да организира фирмени събития, то ефективността спада драстично, защото това отношение си личи. И защо да са въодушевени самите служители, когато техният шеф няма никакъв ентусиазъм?

И идваме до третия вид мениджъри, които разбират добре потенциала на фирмените занимания, тийм билдинг-ите и вниманието към хората и са разбрали добре концепцията от Хоуторн. Но дори и те се затрудняват да организират нещо, което да е наистина ефективно и да докаже своята полза. Все пак говорим за ефект, който не може веднага и лесно да бъде измерен.

И тук идва отново понятието – иновативни. Не малко хора вече са приели за даденост, че трябва да има фирмени събития и трябва да се инвестира в настроението на хората. Тези събития вече са загубили своя първоначален ефект. Сега вече не носят ползи, колкото предпазват от загуби. Ако тийм билдинг-а е част от ежедневието във фирмата, вече не можеш да го спреш без отрицателни последствия. И как тогава да продължават тийм билдингите да бъдат ефективни?

 

Тийм Билдинг идеите трябва да се движат и развиват заедно с хората. Трябва да ги познават, да следят интересите, тенденциите, да са актуални, различни и предизвикващи. Трябва да се променят. Трябва да са нови, ексклузивни, иновативни. Трябва да са неочаквани и интригуващи. Най-добрият показател за успех е вниманието – успява ли програмата да задържи вниманието? Ако да, супер. Ако не, по-добре да идем до някой магазин за техника и да купим онези принтери….

 

 

2 thoughts on “За Тийм Билдинг-а и трите типа мениджъри

  1. Здравейте, блог-а е много интересен, но беше малко труден за намиране. Виждам, че сайта Ви е много добре оптимизиран и излиза и органично при търсене. Можете да оптимизирате още и блог-а, тъй като е доста интересен и готин и хората ще искат да го намират повече! Поздрави!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>